Již při prvním uvedením do provozu na jaře je třeba připravit obsah bazénu na to, aby vydržel po celou dobu. Jedině tak zůstane voda čistá, bez bakterií, virů a dalších nežádoucích látek. Takže již před napuštěním bazénu je třeba provést nějaké kroky. Jak tedy postupovat?
První fází bude absolutní čistota samotného bazénu. Ten je nejčastěji znečištěn vodním kamenem, který se dá odstranit speciálními přípravky, s nimiž takové čištění nebude vůbec ničím složitým. Jednoduše se nanese na plochu, nechá působit a teprve poté manuálně čistíme. Pokud se nám v bazénu v průběhu sezony objevují řasy i tento problém je vhodné začít řešit už teď a celou plochu včetně spár ošetřit přípravkem zabraňujícím množení řas.
Po vyčištění bazénu bude následovat zapojení filtračního zařízení, které nám s čistotou vody hodně pomůže. Pokud je třeba vyměníme v ní písek či filtrační vložku. Poté jej napustíme.
Následovat bude úprava pH vody, pomocí přípravků pH plus či mínus do optimálního rozmezí o velikosti 7,0 – 7,4. Zjistit to lze pomocí speciálních testerů.
Dalším vhodným krokem je šokové ošetření vody. K tomuto účelu je extrémně účinný přípravek chlor shock https://www.chlorito.cz/chlor-sok. Jedná se o nestabilizovaný 70% dezinfekční granulát, který po rychlém nástupu dezinfekčního účinku rychle vyprchá. Jeho velkou výhodou je možnost vyššího dávkování bez rizika předávkování. Oproti tomu jeho nevýhodou je, že výsledek při měření hodnoty chloru ve vodě po jeho použití bývá nepřesný.
Po aplikaci dezinfekčních prostředků, začne voda pracovat, což často vede k jejímu zakalení. Bílé zbarvení značí organické znečištění či tvrdou vodu, hnědé bývá ukazatelem vyššího obsahu železa, zelený zase mědi. To vám napoví, jakou chemii použít nyní. Na výběr je totiž hned několik možností, proto je důležité vybrat správně hned v začátcích problému.