Jít nakoupit potraviny, které by nebyly zabalené v plastech, bylo ještě před několika lety nemyslitelné. Nyní je nejméně jeden bezobalový obchod v každém větším městě. Nakoupíte tam téměř všechno od čočky po domácí bezovou šťávu. Nákup si odnesete ve vlastních taškách, pytlíkách či sklenicích. Ty si navíc můžete podle návodů na internetu ušít a vyrobit ze starého oblečení a používat je potom stále dokola.
Není to tak růžové, jak to na první pohled může vypadat. Obchod totiž musí zásobu potravin někde nakoupit a potraviny se proto musí zabalit a rozbalit. Takže nějaký plast se tak jako tak spotřebovává, ale alespoň v menším množství.
Bohužel většinová společnost v těchto obchodech nenakupuje, protože nejsou dobře dostupné. Další možností, jak nakupovat férově a ekologicky, je nakupovat na farmářských trzích. Místní tržiště, kde se scházejí zemědělci, hospodáři a lidé ze sousedství, je pro nákup s co nejmenší uhlíkovou stopou ideální. Farmářský trh nenabízí tak velký sortiment, jako se dá nalézt v supermarketu. Je ovšem zaručena bio kvalita a čerstvost prodávaných výrobků. Ty se nepřepravovaly dlouhé dny a hodiny přes kontinent či oceán, ale pravděpodobně pocházejí z bezprostředního okolí.
S oblečením, které by bylo šetrné k životnímu prostředí, je stále trochu problém. Je složité najít kamenný obchod, který by prodával férovou módu. Ve velkých městech se jich pár nachází, ale jinak je nemožné takové zboží sehnat. Ani internetové e-shopy nenabízejí velký výběr. Ekologická móda se navíc opravdu prodraží. Proto je možná nejlepší nakupovat v normálních obchodech a své oblečení moc často neměnit. Ideálně pouze v případě, pokud je zničené. Pokud se vám oblečení přestane líbit, určitě ho nevyhazujte, ale věnujte ho do druhé ruky. Diakonie použité oblečení vybírá a vy uděláte alespoň dobrou věc. Pokud chcete být opravdoví ekologové, je také vhodné používat prací prostředky šetrné k přírodě.