Proč je vlastně tak těžké zařídit dětský pokoj, aby se v něm dítě cítilo dobře. V první řadě proto, že musí plnit hned několik funkcí najednou. Slouží jako prostor pro hraní, učení a odpočinek. Skloubit hned několik funkcí pokoje mnohdy v nepříliš vyhovující dispozici, není nic jednoduchého. Dítě by se ve svém pokoji mělo cítit příjemně a bezpečně. Následně by měl prostor sloužit k sebe rozvoji a realizaci některých životních plánů. Jak tedy navrhnout dětský pokoj, abychom využili každý centimetr čtvereční a zároveň minimalizovali následnou přestavbu v průběhu let? Jednou z možností je šikovný architekt nebo designér, s našimi radami ovšem realizaci dětského pokoje zvládnete i bez cizí pomoci.
Základ, který vydrží léta
Jak už bylo, aby dětský pokoj plnil svou funkci, musí být rozdělen hned na několik celků. Jejich funkce se bude v průběhu let mírně měnit, dispozice však zůstane stále stejná. Pokud zařizuje pokoj pro batole, k životu toho moc potřebovat nebude. S časem se ale bude vyvíjet a jeho nároky na prostor se budou zvětšovat. Je proto dobré vybírat nábytek, který poroste společně s dítětem.
Důležité jsou i barvy a barevné kombinace v dětském pokoji. Zatímco v prvních letech může být vaše ratolest z dětského pokoje v podobě jeskyně nebo hradu u vytržení, za pár let se za takový dětský pokojíček bude spíše stydět. Pro rozvoj osobnosti je lepší vsadit na jednoduchost a propůjčit dítěti trochu fantazie. Stejně je to i s barevnými stěnami, růžová nebo modrá stěna můžou z počátku vypadat jako jednoznačná volba, po pár letech zjistíte, že asi nebyla nejlepší rozhodnutí vsadit na tak výrazné a okázalé barvy.
Co se týče nábytku, skvěle dokáže do dětského pokoje zapadnout ten vestavěný. Vestavěné skříně Sten-skrine ctí dispozici pokoje a jsou vyrobeny z kvalitního materiálu. V prvních letech může skříň sloužit jako úložiště hraček, v pozdějším věku jako knihovna.