Člověk je od přírod líný, a proto se snaží si neustále ulehčovat práci. Proto taky člověk vymyslel různé spotřebiče a zlepšováky, díky kterým se už tolik nenadře. Neřekli byste to, ale i takový mobil nám dokáže značně ulehčit život. Dokážeme s ním volat, psát zprávy, používat internet, fotit, natáčet videa, používat aplikace, ztráta vše, co nám naše mobily nabízí. Někteří z nás na nich pracují téměř denně a několik hodin, protože nám prostřednictvím aplikací umí nahradit klasický počítač. Můžeme tak vytvářet prezentace, psát různé dokumenty, stříhat videa – cokoliv je třeba. Nicméně kromě práce nám telefony nabízí i spoustu zábavy, a tak se může stát, že nám telefony ukrojí z času více, než je nutné a než jsme zamýšleli. Jak tomu zabránit? Máme pro vás tři tipy.
Předem si určete, kolik času na telefonu denně strávíte. Že je to těžké? Zpočátku ano. Ale vymezte si čas strávený prací a čas na zábavu. Nepřetahujte. Pokud se stane, že je něco třeba dodělat ihned, zkraťte čas na zábavu.
Žádný telefon s přáteli či rodinou. Pokud jdete na návštěvu nebo si někam sednout, schovejte telefon do tašky a raději se věnujte konverzaci z očí do očí. Užijete si společně strávený čas a vaše ruce si odpočinou.
Doma jej používejte jen v nejnutnějších případech. I když si rádi píšete s přáteli, nemusíte to dělat celý večer. Když oba partneři hledí jen do mobilů, snadno jim vztah proteče mezi prsty.
Je opravdu důležité si rozvrhnout práci a čas strávený zábavou či komunikací s přáteli, a ten pak dodržet. Civěním do mobilu ztrácíme vztahy a čas, který můžeme využít lépe. Navíc naše chování kopírují naše děti, a my je tak nevědomky učíme, že chvění do mobilů celé hodiny a hodiny je normální. Nemusíte trávit víc času na mobilu než je potřeba, raději se věnujte partnerovi, rodině, dětem a přátelům. Ne jen online, ale hlavně osobně. Naučte se odkládat telefon zavčas, než si zaděláte na problém. Kdo by taky chtěl trávit život jen přes displeje?