Konečně vám děti malinko povyrostly, z miminek se stali šikovní, roztomilí broučci, kteří si již sami leccos udělají sami. Třeba se sami obléknou, pomohou vám uklidit nákup, sami si hrají a malují. Konečně! Doma vám nastal jakýsi stálý režim, který již nenabourává neustálý miminkovský pláč. Jenomže se blíží konec rodičovské dovolené, který vám však bohužel váš zajetý systém zbortí jako domeček z karet. Pokud nepracujete z domova, a čeká vás osmihodinová pracovní doba, znamená to, že budete většinu času z domova. Proto je dobré, když se na to předem pořádně nachystáte.
1. Oznamte to zaměstnavateli
Zaměstnavatel by vám měl vaše pracovní místo držet do tří let věku dítěte. Váš návrat byste mu však měla předem oznámit, vhodné je domluvit se alespoň tři měsíce předem. Požádejte svého zaměstnavatele o schůzku, na které mu nahlaste, že se blíží konec mateřské, ale také se nezapomeňte optat, co se ve firmě během vaší nepřítomnosti změnilo a jaká vás čeká práce.
2. Začněte doma trénovat
Že radost ze zajetého režimu u vás doma nevydrží věčně, jistě brzy pochopíte. Zkuste proto doma postupně zlehka začít měnit harmonogram. Budete na to potřebovat alespoň pár týdnů, abyste mohli případně doladit mezery, které odhalíte. Domluvte se, kdo bude vodit děti do školky, kdo je bude vyzvedávat, i kdo zajistí nákupy. Zapojte také babičky. Pokud bude doma vše klapat, vyhnete se zbytečnému stresu.
3. Zjistěte si všechna vaše práva i povinnosti
Do práce se sice nevrátíte po nekonečně dlouhé době, přesto se tam mohlo změnit několik důležitých okolností. Zjistěte si proto, na co všechno máte právo (volno při onemocnění, péče o nemocné děti či docházení k lékaři).
4. Nehažte flintu do žita
Návrat do práce bude těžký nejen pro vás, ale také pro vaše děti. Zkuste proto nemyslet na to, jak se vám bude stýskat i jaký šok to bude pro děti. Hledejte v tom raději jen pozitiva – děti se začlení do kolektivu a najdou si nové kamarády.